عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


تمدید مهلت بازپرداخت اقساط تسهیلات گیرندگان از حساب ذخیره ارزی
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1394/5/27

با تصویب دولت، دوره بازپرداخت اقساط معوق و سررسید نشده تسهیلات گیرندگان طرح های اولویت‌دار دولتی از محل حساب ذخیره ارزی برای یک بار حداکثر تا سقف یازده سال افزایش و تقسیط مجدد شد.

با تصویب دولت، دوره بازپرداخت اقساط معوق و سررسید نشده تسهیلات گیرندگان طرح های اولویت‌دار دولتی از محل حساب ذخیره ارزی برای یک بار حداکثر تا سقف یازده سال افزایش و تقسیط مجدد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، متن مصوبه هیئت وزیران بدین شرح است:
1- بانک عامل موظف است حداکثر تا نه ماه پس از ابلاغ این تصویب نامه، در صورت درخواست متقاضی، دوره بازپرداخت اقساط معوق و سررسید نشده تسهیلات گیرندگان طرح های اولویت‌دار دولتی از محل حساب ذخیره ارزی موضوع تصمیم‌نامه شماره 455/20-ر-س/ت35779ن مورخ 24/7/1385 را بدون تغییر در نوع ارز و نرخ سود مربوط برای یک بار حداکثر تا سقف یازده سال افزایش و تقسیط مجدد نماید.
تبصره- متقاضیان استفاده کننده از تسهیلات این بند، ظرف شش ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه باید درخواست تقسیط خود را به بانک عامل ارایه نمایند.
2- چنانچه تسهیلات گیرنده در پرداخت اصل و سود اقساط پس از استمهال تأخیر داشته باشد جریمه‌ای معادل (12) درصد در سال علاوه بر نرخ سود متعلقه، محاسبه و دریافت می‌گردد.
3- آن دسته از تسهیلات گیرندگانی که تا قبل از ابلاغ این تصویب نامه نسبت به پرداخت اصل و سود تسهیلات اعطایی اقدام نموده و صرفاً تمام یا بخشی از جرایم تأخیر مربوط پرداخت نشده باشد، مشمول بخشودگی جرایم تأخیر متعلقه پرداخت نشده خواهند شد.
4- آن دسته از متقاضیانی که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه دارای بدهی معوق باشند درصورت پرداخت اصل و سود اقساط معوق و ارایه درخواست ظرف شش ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه می‌توانند از بخشودگی جریمه تأخیر برخوردار شوند.
5- در مواردی که امکان بازپرداخت یک باره بدهی معوق برای تسهیلات گیرندگان میسر نباشد استفاده از بخشودگی جریمه تأخیر منوط به تسویه سود اقساط معوق و سرشکن شدن اصل مبالغ معوق در باقیمانده اقساط بعد از استمهال خواهد بود. در صورتی که با اعمال ضوابط این بند، تسهیلات گیرنده مجدداً نسبت به دو قسط (اصل و سود) متوالی تأخیر در تسویه بدهی داشته باشد از تاریخ سررسید قسط معوق علاوه بر جریمه مندرج در بند (2)، جرایم تعلق گرفته قبل از استمهال نیز اضافه و جرایم متعلقه با سرشکن شدن در اقساط آتی تسویه خواهد شد.
6- بانک های عامل موظفند فهرست امهال گیرندگان قطعی را پس از ده ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه برای ارایه به هیئت وزیران، به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام نمایند.
7- استفاده از تسهیلات موضوع این تصویب نامه برای تسهیلات گیرندگان بخش دولتی منوط به اصلاح تضمین‌نامه مربوط به منظور پیش‌بینی مبالغ تعهدات در قوانین بودجه سنواتی خواهد بود و برای تسهیلات گیرندگان بخش دولتی که براساس قوانین و مقررات به بخش خصوصی واگذار شده‌اند، منوط به ارایه وثیقه کافی و مورد قبول بانک عامل از سوی متقاضی و انعقاد قرارداد جدید با بانک عامل خواهد بود.
8- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مسئول حسن اجرای این تصویب نامه بوده و موظف است دستورالعمل اجرایی آن را ظرف یک هفته پس از ابلاغ به بانک‌های عامل ابلاغ نماید.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را در تاریخ 14/4/1394 برای اجرا به وزارت نفت، وزارت نیرو، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ کرد.


تعداد مطالعه 887 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
گشایش ۷ میلیارد دلاری برای واحدهای تولیدی و صنعتی
اخطار بانک مرکزی مبنی بر استفاده از فاکتورهای صوری و غیرواقعی جهت اخذ تسهیلات
استان يزد جزو ده استان برتر كشور در زمينه صادرات است
پاسخ موضوعات مالیاتی مطرح شده در جریان سفر ریاست جمهوری به استان یزد
جزئیات تولید کالاهای صنعتی و معدنی در ۸ ماهه امسال + جدول
تفاهم خانه صنعت ، معدن و تجارت با اداره گاز استان برای رفع قطعی گاز و کاهش فشارها بر واحدهای تولیدی
خانه صنعت ، معدن و تجارت مسئول پایش و تهیه گزارش عملکرد بانک های استان درزمینه اعطای تسهیلات حمایتی
تعیین مهلت جدید معافیت مالیاتی برخی شرکت‌ها
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد: چهار راه تهاتر بدهی‌ها
آیین نامه اجرایی کارهای سخت و زیان آور مصوب 94/12/17
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <