عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


فراز و فرود رایزنی برای رونق کوچک ها
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1396/11/25

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درباره برنامه‌های این سازمان به منظور افزایش صادرات صنایع کوچک گفت: اگر اعتبارات در نظر گرفته شده تامین شود و در مسیر تعیین شده حرکت کنیم، در سال آینده تا حدود پنج میلیارد دلار صادرات از واحدهای صنعتی کوچک در شهرک‌های صنعتی خواهیم داشت.

علاوه بر این، برای ورود سرمایه خارجی به شهرک‌های صنعتی در هر استان چهار تا پنج طرح که برگشت سرمایه مناسب دارند و از بازار داخلی و خارجی بهره‌مند هستند، شناسایی کرده‌ایم و به زودی معرفی خواهیم کرد. در این طرح‌ها مزیت و قابلیت واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده و باید شرایط شهرک‌ها از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بهبود یابد. صادق نجفی  با بیان اینکه هدف از ایجاد شهرک‌های صنعتی تولید مطلوب است، اظهار کرد: تولیدی که هم از کیفیت برخوردار باشد و هم بتواند بازار داخلی و خارجی را به دست آورد، اصلی‌ترین ماموریت سازمان بهبود شرایط موجود است و پویاسازی شهرک‌های صنعتی از جمله اولویت‌هایی است که در دستور کار قرار گرفته است. وی افزود: ۹۰درصد صنایع کشور صنایع کوچک هستند که اگر بتوانیم آنها را پویا کنیم تا با ظرفیت کامل فعالیت کنند، به‌طور حتم شاهد رونق بخش عمده‌ای از صنعت کشور خواهیم بود. استفاده از ظرفیت کامل ۴۰هزار واحد کوچک صنعتی فعال و غیرفعال در شهرک‌های صنعتی از جمله آرزوها و اهداف سازمان است که به‌طور ویژه آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

نجفی در پاسخ به این سوال که آیا هماهنگی و رایزنی با نظام بانکی برای ارائه مطلوب‌تر تسهیلات به واحدهای صنعتی صورت گرفته است، گفت: به تازگی و برای اولین بار جلسه‌ای را با مسوولان نظام بانکی از جمله مدیران عامل کلیه بانک‌ها و رئیس کانون بانک‌های خصوصی برگزار کردیم تا بتوانیم صنایع کوچک و متوسط را برای پرداخت تسهیلات بانکی در اولویت قرار دهیم تا این‌گونه شاهد نقش‌آفرینی آنها در صنعت باشیم. در همین رابطه باید صنایع کوچک اولویت‌بندی شوند و آنهایی که توان تولیدی قوی‌تر و نیز بازار فروش دارند، نسبت به سایر واحدها برای ارائه تسهیلات در اولویت قرار گیرند. وی ادامه داد: علاوه بر این، در جلسه‌ای با مدیرعامل صندوق توسعه ملی جلسه‌ای برگزار کردیم تا از امکانات این صندوق نیز برای صنایع کوچک بهره‌مند شویم که به همین منظور لیستی از صنایع دارای اولویت دریافت تسهیلات بانکی تهیه و به کلیه بانک‌ها ارسال شده تا هرچه سریع‌تر تسهیلات مربوطه پرداخت شود. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد انتقال تولیدکنندگان نسبت به نرخ سود تسهیلات اظهار کرد: با شرایط فعلی امکان کاهش سود تسهیلات ارائه شده به بخش تولید وجود ندارد و ما در حال حاضر به دنبال این هستیم که با افزایش کمک‌های فنی و اعتباری و تقویت صندوق ضمانت صنایع کوچک تا بخشی شاهد رونق تولید باشیم. نجفی همچنین در مورد مشکل واحدهای صنعتی درباره پرداخت مالیات ارزش افزوده اظهار کرد: مالیات ارزش افزوده برای مصرف‌کننده است و نباید از بخش تولیدی در کشور اخذ شود. زمانی که موفق نشدند از مصرف‌کنندگان مالیات ارزش افزوده دریافت کنند؛ به سوی تولیدکنندگان رفته و همه واحدهای تولیدی به این موضوع اعتراض دارند. وزارت امور اقتصادی و دارایی باید نسبت به این مساله چاره‌اندیشی کرده و آن را حل کند. در بودجه سال آینده اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار قرار گرفته و اصناف و اتاق‌های بازرگانی با کمیسیون مربوطه در مجلس در حال رایزنی هستند تا بتوانند نسبت به کاهش مالیات ارزش افزوده یا عدم وصول آن از واحدهای صنعتی و تولیدی تصمیم‌گیری کنند.


تعداد مطالعه 148 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
رقابت صادرکنندگان در بیست و دومین رویداد صادراتی کشور
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز
تولید برنامه «خودرو پلاس» توسظ خانه صنعت، معدن و تجارت ایران
تسهیلات رونق تولید فقط به ۳۶ درصد بنگاه‌های متقاضی رسید + جدول
مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن استان یزد 28 تیر برگزار می شود
پیام تسلیت رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت به مناسبت درگذشت نماینده کارگران ایران در سازمان ملل
رييس خانه صنعت،معدن و تجارت ايران: عدم ثبات وضعيت اقتصادي كشور مانع جدي سرمايه گذاري خارجي است
بلاتکلیفی صادر کنندگان در سامانه نیما
تاکید وزیر صنعت بر کنترل کیفیت کالاها در بازار شب عید: آغاز نظارت چند جانبه بر بازار از 15 اسفند
راه‌اندازی خط كشتيرانی بمبئی‌-چابهار-بندرعباس‌ برای اولین بار و در شرایط تحریم
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <