عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


چشم انداز روشن تجارت با آفریقا
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1396/11/16

مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت با اشاره به چشم‌انداز افزایش سالانه ۲۰ درصدی صادرات به قاره آفریقا گفت: برای برقراری ارتباط بانکی ایران و کشورهای آفریقایی مذاکراتی انجام شده، اما هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم. به گفته فرزاد پیلتن، حجم تجارت ایران و آفریقا در ۹ ماه منتهی به آذر سال ۹۶ حدود ۷۶۳ میلیون دلار بوده که از این میزان ۵۱۸ میلیون دلار صادرات ایران به آفریقا و ۲۴۵ میلیون دلار شامل واردات ایران از قاره آفریقا بوده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت افزود: عمده کالاهای صادراتی به ترتیب شامل بوتان مایع ۹۸میلیون دلار، محصولات از آهن و فولاد ۷۳میلیون دلار، قیر ۵۶میلیون دلار، پروپان مایع ۳۴میلیون دلار، متانول ۲۰میلیون دلار و سیمان ۱۲میلیون دلار است. وی افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته صادرات ایران به آفریقا حدود ۲۳درصد از نظر ارزش رشد نشان می‌دهد و حدود ۱۸درصد رشد وزنی داشته است. پیلتن مقاصد عمده صادراتی ایران در قاره آفریقا را به ترتیب مصر، کنیا، سودان، آفریقای جنوبی، موزامبیک، تانزانیا، سومالی، ساحل عاج و تونس عنوان کرد و گفت: تدوین طرح راهبردی توسعه صادرات ایران به آفریقا، تشکیل مستمر جلسات کارشناسی کمیسیون اقتصادی ستاد آفریقا، تصویب بسته ۶ماده‌ای حمایت از توسعه صادرات به قاره آفریقا در دی ماه امسال از جمله اقدامات به عمل آمده طی سه سال گذشته برای توسعه تجارت به آفریقا بوده است.  پیلتن بیان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی ایران در کنیا، تونس و نیجریه و مشارکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی کشورهای آفریقای جنوبی، اتیوپی، سنگال، ساحل عاج، نیجریه، غنا و کنیا و الجزایر را از دیگر اقدامات می‌توان عنوان کرد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت گفت: تعیین چشم‌انداز افزایش سالانه ۲۰درصدی صادرات به قاره آفریقا بر اساس برنامه‌های کلان کشور، پیگیری راه‌اندازی خطوط حمل و نقل دریایی به بنادر آفریقایی یا اعطای تسهیلات حمل دریایی، پیگیری تاسیس مراکز تجاری و بازاریابی محصولات ایرانی در آفریقا از جمله برنامه‌ها و چشم‌اندازهای تجارت به آفریقا است. وی در مورد روابط بانکی با کشورهای آفریقایی گفت: در دوران تحریم مانند سایر کشورها مشکلاتی در روابط بانکی با کشورهای آفریقایی وجود داشت، اما بعد از تحریم ایران در رابطه با برقراری روابط بانکی با بعضی از کشورهای هدف صادرات در قاره آفریقا مذاکراتی انجام داده است. پیلتن بیان کرد: مسوولان دولتی آنها هم ابراز علاقه و تمایل برای برقراری روابط بانکی کرده‌اند و بعضی از بانک‌های این کشورها هم در مذاکرات با بانک‌های ایرانی ابراز تمایل کرده‌اند و برخی پیشرفت‌ها هم وجود داشته، ولی هنوز دستاورد مورد انتظار برای برقراری روابط بانکی بخش‌های خصوصی ایران با کشورهای مذکور محقق نشده است.


تعداد مطالعه 111 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
10 راهکار عملیاتی شدن حمایت از کالای ایرانی تشریح شد
صادرکنندگان در برابر نوسانات نرخ ارز بیمه می‌شوند
تاکید وزیر صنعت بر کنترل کیفیت کالاها در بازار شب عید: آغاز نظارت چند جانبه بر بازار از 15 اسفند
تعیین میزان سهمیه مجاز کالای مسافری مناطق آزاد+ جزئیات
افتتاح 11 هزار واحد تولیدی در سال 96
ناکافی بودن اعتبارات در نظر گرفته شده برای کمک به معادن استان
پیگیری مشکل صنایع یزد از سوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد
چشم انداز روشن تجارت با آفریقا
ضوابط ترخیص کالا بدون انتقال ارز
افزایش تعرفه صادرات به عراق
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <