عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


همکاری صنعت و دانشگاه برای تبدیل ایده به تولید
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1394/4/9

دبیر کارگاه طراحی صنعتی با تاکید بر ضرورت ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه، گفت: همکاری صنعت و دانشگاه باید به نحوی تقویت شود که ایده‌های صنعتی به تولید کارگاهی و کارخانه‌ای تبدیل شود

محمد طاهری در حاشیه کارگاه طراحی صنعتی با همکاری دانشگاه هنر گفت: صنعت و دانشگاه هم اکنون همکاری‌هایی را با هم شروع کرده‌اند اما این همکاری در ابتدای راه قرار دارد، بر این اساس کارگاه طراحی صنعتی هم با همکاری دانشگاه هنر به منظور همین ارتباط صنعت و دانشگاه شکل گرفته است که در آن، ۷۰ دانشجوی رشته هنر، طرح‌های خود را برای کمک به صنعت یراق‌آلات کشور ارایه کرده‌اند.

دبیر کارگاه طراحی صنعتی افزود: بر این اساس از ۵ طرح نوآورانه تقدیر و این طرح‌ها در صنعت به کار گرفته خواهند شد به نحوی که طرح‌های منتخب این کارگاه، پس از طی مراحل فنی و طراحی جزئیات به تولید انبوه خواهند رسید.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در زمینه طراحی ابزار و یراق‌آلات ساختمانی بیشتر شاهد واردات و یا کپی‌برداری از نمونه‌های خارجی هستیم، در حالی که ایده‌های خوبی در کشور وجود دارد که باید صنعتی‌سازی شوند اما به هرحال کار صنعتی سازی ایده های دانشگاهی، هنوز در کشور به صورت متمرکز انجام نمی‌شود و برخی بنگاه‌های تولیدی نوآور، بسته به شرایط کاری خود وارد همکاری با دانشگاه برای طراحی‌های صنعتی می‌شوند.

به گفته طاهری، در حال حاضر بازار دستگیره و یراق آلات ساختمانی در ایران رقابتی است و واردات این محصولات از ترکیه، ایتالیا، آلمان و در سطح وسیعی از چین صورت می‌گیرد، البته تعرفه واردات این ابزار به کشور در حد مناسبی است به نحوی که برای واردات هر عدد دستگیره، تعرفه مشخصی وضع شده است که از نظر ما می‌تواند از تولیدکننده حمایت کند.

وی با بیان اینکه بخشی از ابزار وارداتی به کشور از طریق قاچاق تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان داخلی به کشورهایی مانند عراق و آسیای میانه صادرات دارند که امیدواریم با تقویت طرح‌های ایرانی بتوانیم به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز صادرات صورت دهیم، این در حالی است که قیمت یک دستگیره ایتالیایی در بازار حداقل ۲۰۰ هزار تومان است که نوع ایرانی آن می تواند با یک سوم قیمت تولید شود.

طاهری ادامه داد: در حال حاضر، رکود بازار مسکن بر بازار ابزار و یراق‌آلات ساختمانی نیز تاثیرگذار بوده، این در حالی است که اعطای تسهیلات بانکی می‌تواند به تولیدکنندگان داخلی کمک کند که البته در این زمینه باید دقت شود، تا تسهیلات به تولیدکنندگان واقعی پرداخت شود. در همین حال، بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد ابزار و یرا‌ق‌آلات مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، مواد اولیه لازم برای تولید این محصولات بیشتر از داخل تامین می‌شود که در واقع یک آلیاژ سرب به نام زاماک است


منبع خبر: مهر
تعداد مطالعه 861 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
باید طرح‌های ایجادی صنایع با ظرفیت خالی متوقف شوند
دفاع تمام قد رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد از بخش خصوصی در حضور قائم مقام وزیر
سال رفت؛ ۸۶ درصد تولیدکننده‎ها به وام نرسیدند
همكاري‌هاي شركت شهرك‌هاي صنعتي و خانه صنعت و معدن يزد گسترش مي‌يابد
تحلیل روز: چرا بانک مرکزی پیش فروش سکه گذاشت؟
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: تخصیص بسته‌های حمایتی برای صنایع کوچک و متوسط ضروری است.
شرایط رکودی کشور سدی در برابر اشتغال
سمینار تخصصی برندسازی استان یزد «مدیریت برند»
اجرای درست قانون بهبود محیط کسب و کار راه رسیدن به توسعه صنعتی
آماده همكاري در زمینه‌های صنعتي با شهرداري ياسپرين هستيم
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <