عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


نامه انجمن سنگ آهن به شورای عالی معادن؛ دریافت حقوق دولتی معادن سنگ آهن را متوقف کنید
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1394/1/31

انجمن سنگ آهن ایران در نامه‌ای به شورای عالی معادن کشور، کاهش هزینه‌های معدن کاری سنگ آهن ناشی از سیاست‌های دولت را خواستار شد.

انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران بعد از تهیه گزارش آماری از آخرین وضعیت معدن کاران بخش خصوصی، در نامه ای به شورای عالی معادن کشور، پیشنهاداتی را برای جلوگیری از توقف فعالیت های معدنی سنگ آهن ارائه کرد.

در این نامه عنوان شده که وضعیت بحرانی سنگ آهن طی سال های آینده ادامه خواهد داشت و معادن این بخش در شرایط بسیار خطیری قرار دارند.
 
متن نامه به شرح زیر است:

اعضای محترم شورای عالی معادن کشور

با سلام و احترام

چنانچه مستحضرید طی یک سال اخیر وضعیت کسب و کار سنگ آهن کشور، به علل مختلف علی رغم خروج کشور از رکود اقتصادی، شرایط رکود و بحران را تجربه کرده است. این وضعیت بغرنج بر اساس اعلام اعضای این انجمن، متاسفانه منجر به توقف تولید یا تعطیلی تعداد قابل توجهی از معادن فعال سنگ آهن کشور شده است. تداوم روند کنونی که بر اساس پیش‌بینی‌های مراجع بین‌المللی قیمت‌گذاری، دست کم تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت، بی‌شک باقی مانده ظرفیت‌های معدن کاری سنگ آهن ایران را به ورطه نابودی خواهد کشاند، ظرفیت‌هایی که محصول حداقل یک دهه سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و تلاش شبانه‌روزی صاحبان سرمایه، متخصصان و کارآفرینان معدنی کشور بوده ‌است.

این در حالی است که بر اساس سیاست‌های دولت محترم مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد در افق چشم انداز، نه تنها نیازمند حفظ تولید کنونی انواع سنگ آهن مورد نیاز هستیم، بلکه به جذب سرمایه‌های لازم برای توسعه اکتشاف، استخراج و فراوری سنگ آهن مورد نیاز کشور تا حدود 120 میلیون تن در افق چشم‌انداز نیاز است.

در کمال نگرانی و با مسئولیت‌پذیری تمام به استحضار عالی می‌رساند با تداوم این شرایط، نه تنها امکان افزایش ظرفیت‌های تولید سنگ آهن، کنسانتره و گندله مورد نیاز برای تأمین تقاضاهای آتی وجود ندارد، بلکه با تعطیلی پی در پی معادن و خروج سرمایه‌های مادی و معنوی انباشت شده از بخش معدن کشور، حفظ ظرفیت 50 میلیون تنی تولید کنونی نیز در مخاطره خواهد بود.

بر اساس بررسی‌های این انجمن، در شرایط بحران فعلی، امکان کنترل هزینه‌های عملیاتی معدن‌کاری به شدت محدود و اساساً هزینه‌های سربار تولید غیرقابل کنترل و کاهش خواهد بود. تنها گزینه قابل اتکا که در جهت مهار بحران و عبور از چالش‌های فعلی باقی مانده است، کنترل و کاهش هزینه‌های محیط کسب و کار معدن‌کاری است که تماماً در اختیار دولت محترم است.

نکته قابل توجه اینکه مسئله کاهش هزینه‌ها از طریق کاهش هزینه‌های تنظیم‌گری دولت، حقوق دولتی، حمل و نقل زمینی، عملیات بندری و .. مسیری است که سایرکشورهای در معرض بحران مانند استرالیا و چین نیز مورد توجه قرارگرفته و دولت‌های مذکور سیاست‌های حمایتی خود از معادن را با کاهش 50 درصدی حقوق دولتی، بهره مالکانه و مالیات و حتی تخصیص یارانه به معدنکاری سنگ آهن اعلام و اجرا کرده‌اند.

با چنین وصفی، جلوگیری از تداوم بحران فزاینده تولید سنگ آهن، نیازمند همکاری و حمایت جدی و موثر سیاست‌گذاران محترم بخش معدن کشور خواهد بود. به عنوان نماینده کسب و کار سنگ آهن ایران به جد انتظار دارد، شورای عالی معادن به عنوان یکی از ارکان اصلی سیاست‌گذاری کسب و کار معدنی کشور، در این شرایط خطیر و حساس، تمهیدات لازم را برای مهار بحران کنونی سنگ آهن، از طریق موارد زیر، در دستور کار قرار دهد:

1- عدم دریافت بهره مالکانه از معادن و توقف اخذ حقوق دولتی برای سال جاری مادامی که شرایط بحران ادامه دارد.
2- با توجه به کاهش 70 درصدی قیمت جهانی سنگ آهن در سال گذشته، تخفیف دست کم 70 درصدی حقوق دولتی برای سال 1393 اعمال شود. 
3- پیشنهاد می‌شود تعهدات جاری معدنکاران سنگ آهن مادامی که شرایط بحرانی بر کسب و کار سنگ آهن حاکم است، به حالت تعلیق درآمده و یا برای سال‌های بعد استمهال شود.
4- تعیین منصفانه میزان حقوق دولتی بر اساس مولفه های تاثیر گذار هر معدن در شرایط عادی کسب و کار، از طریق تشکیل کارگروه‌های بررسی و تعیین میزان حقوق دولتی با حضور نمایندگان تشکل‌های معدنی کشور
5- حذف عوارض صادراتی گندله و کنسانتره برای ایجاد انگیزه احداث کارخانه‌های تولید گندله و کنسانتره برای معدنکاران بخش خصوصی


منبع خبر: فارس
تعداد مطالعه 1400 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
جزئیات بخشنامه جدید تقسیط بدهی 5 ساله وام‌گیرندگان ارزی/ دستور کار جلسه آتی شورای پول و اعتبار
بار افزایش نرخ ارز روی دوش صنایع استان یزد
نمایشگاههای بین المللی سال 95
بسیاری از واحدهای تولیدی با نصف ظرفیت کار می‌کنند
جزئیات پیشنهادات صنعتی در بودجه 94 / رشد صنعتی حداقل 4 درصد می‌شود
فعالیت بنگاه ها با 30 درصد ظرفیت
ایجاد سهولت و روانی فضای کسب و کار، مهمترین نیاز اقتصاد
صنايع يزد از يارانه سود تسهيلات بهره مند مي شود
کمبود نقدینگی بیماری مزمن صنایع یزد/کاهش نرخ سود بانکی واقعی نیست
دیدار انجمن استخراج و فرآوری سنگهای تزئینی استان یزد و کرمان
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <