عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


استقبال سرد تولیدکنندگان از ارزیابی حمایت از حقوق مصرف‌کننده
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1393/12/9

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه از ۱۰۰۰ بنگاه اقتصادی موجود در کشور، تنها ۳۵۹ بنگاه اقتصادی در فرآیند ارزیابی حمایت از حقوق مصرف‌کننده شرکت کرده‌اند، گفت: تولیدکننده و مصرف‌کننده از هم جدا نیستند.

سیدمحمود نوابی در همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کننده گفت: طی سال‌های اخیر علیرغم حوزه گسترده بنگاه‌های اقتصادی، اما حاضران در فرآیند ارزیابی رعایت حقوق مصرف‌کننده اندک هستند، به نحوی که از حداقل ۱۰۰۰ بنگاه اقتصادی موجود در کشور که در ۲۰ استان خدمات ارایه می‌کنند و امکان حضور در پروسه ارزیابی حمایت از حقوق مصرف‌کننده را دارند، تنها ۳۵۹ بنگاه اقتصادی در فرآیند ارزیابی شرکت کرده‌اند که از میان آنها، ۱۱۸ بنگاه موفق به دریافت گواهینامه و تندیس خواهند شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای حمایت از حقوق مصرف‌کننده باید این سئوال را مطرح کرد که در جامعه ایرانی که یک جامعه اسلامی است، حق‌الناس کجاست، این در حالی است که براساس آموزه‌های دینی، حق‌اله با عنایت و توبه قابل بخشش است ولی حق‌الناس این گونه نیست و حق تک تک افرادی که تضییع شده است، باید جبران شود، بنابراین اگر این موضوع، ماموریت و استراتژی تولیدکنندگان باشد، کفایت می‌کند.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از هم جدا نیستند و خود تولیدکنندگان به لحاظ تامین مواد اولیه، خود مصرف‌کننده به شمار می‌روند؛ بنابراین به نظر می‌رسد که همه افراد جامعه از خدمات حمایت از حقوق مصرف‌کننده برخوردار هستند.

نوابی با انتقاد از برخی فروشندگان کالا در بازار که عنوان می‌کنند کالای فروخته شده پس گرفته نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اگر کالایی خراب بود، باید پس گرفته شود، در غیر این صورت مصرف‌کننده ناچار به خرید کالا است و بنابراین باید مصرف کننده را از ناچاری خرید کالا خارج کرده و حق انتخاب داشته باشد، ضمن اینکه در مقابل کالایی که خریداری می‌کند، قیمتی که می پردازد، حق انتخاب باید داشته باشد.

همچنین جعفری، رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کننده گفت: امروز که اقتصاد در رکود به سر می‌برد، رعایت حقوق مصرف‌کننده کار سختی است و امید می‌رود که تمامی واحدهای تولیدی از حامیان حقوق مصرف‌کننده درس گرفته و راه آنها را در پیش خواهد گرفت.

وی افزود: تعامل بیشتر تولید و مصرف و بازار می‌تواند شرایط توسعه اقتصادی ایران را فراهم کند


منبع خبر: مهر
تعداد مطالعه 787 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
دولت نگاه حمایتی به تولیدکنندگان دارد
تحلیل روز: قیمت واقعی دلار چقدر است؟
تولید بازنده اصلی نرخ بالای سود بانکی/ سیاست‌ پولی و مالی دولت تداوم گذشته است
از سر گیری روابط کارگزاری با بانکهای کارگزارخارجی بمنظور ارائه خدمات بین المللی برای فعالان اقتصادی
تمدید مهلت بازپرداخت اقساط تسهیلات گیرندگان از حساب ذخیره ارزی
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت : توافقات با آسیای میانه و عراق برای صادرات محصولات صنعتی و معدنی
تأمين سرمايه در گردش بنگاه‌هاي کوچک و متوسط اقتصادي در اولويت
پيشرفت توليد و صنعت در استان يزد افتخاري بزرگ براي ايران است
قابل توجه کلیه صنعتکاران
بخشنامه جدید اصناف برای کنترل قیمت‎های شب عید؛ فروش فوق‎العاده در راه است
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <