عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


باید همه صنایع دانش بنیان شوند
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1393/11/13

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: باید تلاش کنیم عمده صنایع که بخش خصوصی اند، به سوی پژوهش و فناوری و تحقیقات کاربردی ترغیب شوند

محمد رضا نعمت زاده در مراسم امضای تفاهم نامه دو جانبه با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهارداشت: وزارت صنعت ، معدن و تجارت با احیای مجدد معاونت آموزش و پژوهش در زمینه تحقیقات کاربردی قدم برداشت تا بتوانیم صنعت را با یک بسیج عمومی توسعه دهیم.

نعمت زاده تاکید کرد: معتقدم که تمام صنایع چه نساجی و فولاد ، خودرو سازی و چه صنایع معدنی ،IT, ICT  و... باید دانش بنیان شوند.

وی تصریح کرد: از سال 68  تلاش بسیاری شد تا اینکه امسال دولت تصویب کرد در حوزه بخش خصوصی اگر تحقیقاتی به تصویب برسد 50 درصد هزینه ها را دولت پرداخت کند و امیدواریم در لایحه حمایت از تولید نیز که این موضوع تاکید شده ، به نتیجه برسد و مجلس تصویب کند.

نعمت زاده  با اشاره به پیش بینی راهکارهای اجرایی و تشکیل کمیته اجرایی در این تفاهم نامه اظهارداشت: متعهد می شوم که این دو کمیته به طور مستمر تشکیل جلسه بدهند.

به گفته وی، در این تفاهم نامه همکاری در حوزه صنایع دانش بنیان از تولید تا صادرات دیده شده است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت همچنین با اشاره به سهم اندک صنایع ازR&D  گفت : باید در این زمینه هدفگذاری کنیم چراکه در حال حاضر این سهم حدود یک درصد است و پیش بینی می کنیم بتواینم به سهم 3 درصدی برسیم و این درحالی است که سهم هدفگذاری شده مورد تاکید مقام معظم رهبری در سند چشم انداز 20 ساله حدود 4 درصد است.

وی در همین زمینه افزود : در لایحه اخیر مجلس مشوق‌هایی پیش بینی شده و کمیسیون‌ها نیز  تصویب کردند و بعد از تصویب شورای نگهبان ابلاغ می شود.

تسهیل ورود و استفاده از فنآوری‌ها و نوآوری‌های داخلی در صنایع و بنگاه‌های اقتصادی ، کمک به شکل‌گیری، انسجام و تقویت حلقه‌های زنجیره‌ ایده تا صادرات ، افزایش سطح آگاهی از چالش‌ها و اولویت‌های متقابل و تلاش در جهت رفع نیازها و حرکت در مسیر اولویت‌ها از جمله اهداف این تفاهم نامه است.

براساس این تفاهم نامه ، کارگروه راهبری به منظور سیاستگذاری، تعیین اهداف کمی و کیفی، تصویب برنامه‌های سالیانه و نظارت بر همکاری‌های مشترک و توسعه تعاملات، کارگروه راهبری تشکیل و جلسات این کارگروه حداقل دوبار درسال تشکیل می‌گردد.

همچنین کارگروه اجرایی با حضور دو نماینده تام الاختیار از هردو طرف تشکیل خواهد شد


منبع خبر: خبرگزاری مهر
تعداد مطالعه 751 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
آغاز پیش‌فروش سکه از فردا + اسامی شعب
تدوین سند توسعه استراتژیک صنعتی/ ۱۰۰ شرکت برتر ایران معرفی شدند
جزئیات جلسه صنعتگران با جهانگیری/کاهش دخالت دولت در قیمت‌گذاری و بازنگری قانون صندوق توسعه ملی
اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم
کارگران و کارفرمایان در شرایط اقتصادی کنونی یاریگر هم باشند
تازه‌ترین توافقات فاینانسی ایران با چینی‌ها/ سقف بازگشایی فاینانس تا 70 میلیارد دلار افزایش یافت
تجارت ۲۱ میلیارد یورویی ایران و اروپا در سال ۲۰۱۷
زیان بخش خصوصی در اثر تشدید تحریم‌ها جبران نشد
انتخاب واحدهای صنعتی و معدنی نمونه سال 1395 استان یزد
خانه صنعت و معدن استان یزد میزبان هیئت سرمایه گذاری آسیایی کشورچین
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <