عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


انتقاد از بی‌توجهی به تحقیق و پژوهش در بخش تولید
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1393/9/25

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران با انتقاد از عدم توجه به تحقیق و پژوهش در بخش تولید، خاطرنشان کرد: بهای عملی به پژوهش در ایران کمتر از 0.7 درصد تولید ناخالص ملی (GDP) است

غلامحسین شافعی در چهارمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت گفت: پژوهش موتور محرک توسعه و پیشرفت و یکی از محورهای توسعه پایدار کشورها است و البته توسعه علمی، صنعتی، تجاری و فرهنگی نمی‌تواند بدون پژوهش صورت گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران افزود: کشورهای توسعه‌یافته همواره سهم قابل توجهی از منابع را به علم، فناوری و پژوهش تخصیص می‌دهد و از طریق برقراری رابطه صنعت و دانشگاه به نتایج قابل توجهی دست می‌یابد.

وی تصریح کرد: نقش تحقیق و پژوهش در پیشگیری از دوباره‌کاری‌ها و حداقل کردن خطاها بسیار موثر است و به نوعی سنگ زیربنای توسعه به شمار می‌رود.

به گفته شافعی، در کشورهای توسعه‌یافته و البته هم‌تراز با ایران آمارها نشان می‌دهد فاصله توجه به امر پژوهش میان ایران و این کشورها بسیار زیاد بوده و آنچه که بهای عملی به پژوهش در ایران داده می‌شود کمتر از 0.7 درصد GDP (تولید ناخالص ملی) است.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران ادامه داد: کشورهای اطراف ایران همچون امارات، عربستان و ترکیه سهم قابل توجهی از تولید ناخالص ملی خود را به پژوهش اختصاص می‌دهند.

وی اظهار داشت: در ایران به تحقیق و توسعه بهای کمی داده می‌شود و البته این تحقیق و توسعه کمتر به نوآوری تبدیل می‌شود به نحوی که تبدیل ایده به عمل ناکارآمد بوده و فرهنگ پژوهش برخلاف فرهنگ آموزش توسعه نیافته است.

به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، سازوکارهای تجاری‌سازی ایده‌ها در کشور وجود ندارد و از ظرفیت‌های پژوهشی کمتر بهره‌برداری می‌شود.

شافعی خاطرنشان کرد: عدم وجود رقابت و تعیین سودهای طولانی‌مدت در کنار عدم رقابت‌پذیری اقتصادی سبب شده تا تولیدات ایران به لحاظ کیفیت و توجه به تحقیق و پژوهش همانند آش کشکی باشد که افراد را ملزم به مصرف آن می‌کند


منبع خبر: مهر
تعداد مطالعه 888 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
قابل توجه مشمولین ارسال صورت معاملات فصلی
پرداخت ۱۴۳ میلیارد تومان یارانه به وزارت صنعت/ اختصاص ۵۰ میلیارد تومان یارانه تولید به صادرات
طرح « بهنگام سازی اطلاعات پایه ای کارگاه های صنعتی کشور - 1395»
چشم انداز روشن تجارت با آفریقا
برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تخصصی ماشین آلات و محصولات نساجی در یزد
بخشنامه بانک مرکزی جهت حمایت و همکاری بیشتر با کارگروه رفع موانع تولید در جهت رفع مشکلات
مجتمع آزمایشگاهی در منطقه ویژه اقتصادی یزد ایجاد می شود
سمینار آشنایی با آخرین تکنولوژی ماشین آلات نساجی
پاسخ موضوعات مالیاتی مطرح شده در جریان سفر ریاست جمهوری به استان یزد
اجرای طرح کارورزی و ارتقای مهارت در صنعت/ ایمنی معادن افزایش می‌یابد
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <