عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


رفع نسبی مشكلات بانكی و صادراتی در يزد/ كار احداث شهرك نساجی از سر گرفته شود
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1393/9/5

نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی امروز با حضور استاندار و جمعی از مديران واحدهاي صنعتی استان يزد برگزار شد و در مورد مسائل و مشكلات بانكي، صادراتی، فرآوري مواد معدنی، آب صنايع، شهرك نساجی، نرخ ارز و ارتباط آن با مشكلات صنايع و ... بحث و تبادل نظر شد

استاندار يزد ظهر يكشنبه در اين جلسه با بيان اينكه استان یزد دارای پتانسل های زیادی است و باید برای توسعه صادرات و عرضه بیشتر محصولات نسبت به شناسایی بازارهای هدف جدید  اقدامات لازم اندیشیده شود، اظهار داشت: کشورهای عمان و روسیه در حال حاضر نیز تعاملاتی با  تجار یزد دارند و باید این رابطه بیشتر شود و با انعقاد قرار دادهای جدید برای گسترش صادرات اقدام شود.

سيدمحمد ميرمحمدي همچنين خواستار ارتقا و بهبود کیفیت محصولات در واحدهاي توليدي يزد شد و تاكيد كرد: اگر به اين مهم توجه ويژه اي صورت گيرد، ظرفیت صادرات کالا افزایش خواهد یافت.

مشكلات صادراتي و عوارض صنعتگران از طريق وزارتخانه و مجلس پيگيري مي‌شود

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به آمارهاي ارائه شده از استان يزد در زمينه صادرات مواد معدني عنوان كرد: گرچه رتبه يزد در اين زمينه دوم اعلام شده اما معتقديم بهتر از مواد معدني در كشور فرآوري و ارزش افزوده آن بيشتر شود.

ميرمحمدي همچنين با اشاره به ا نتقاد صنعتگران در مورد مشکلات بانکی و صادراتی عنوان كرد: خوشبختانه با توجه به رایزنی هایی که صورت گرفت، مشکلات بانکی و عدم ارائه تسهیلات تا حد زیادی رفع شده و در مورد مشکلات صادراتی و عوارض نیز، صنعتگران درخواست خود را به کارگروه ارائه دهند تا از طریق وزارتخانه مربوطه و یا از طریق نمایندگان مجلس پيگيری شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یزد نیز در این نشست، مهمترین چالش برای تولیدکنندگان را نرخ ارز دانست و افزود: متاسفانه نرخ ارز پنج سال بدون تغییر نگه داشته شده و در مقطعی نیز این نرخ رها شد که نتیجه آن ايجاد بحران در واحدهای صادر کننده و واردکننده بود.

سیدعلی سالار افزود: کتاب تعرفه جدید در سال 93 نشان می دهد که تعرفه های واردات به نصف کاهش یافته و بنده به عنوان مسئول کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی یزد پیش بینی می کنم به زودی شاهد افزایش واردات و تعطیلی واحدهای آسیب پذیر باشیم.

پول خرد مردم و فناوري IT دو ظرفيت عظيم در حوزه توليد و صادرات

مدیرعامل پیشگامان کویر یزد نیز در این نشست گفت: صادرات خدمات یکی از راه های کسب درآمد در آینده است و باید مسئولان کشور به این زمینه توجه كرده و برنامه ریزی کنند.

محمدرضا رضایی نژاد با اشاره به وجود دو پتانسیل در کشور كه بايد مورد استفاده قرار گيرند، تاكيد كرد: پول خرد موجود در دست مردم يك ظرفيت است كه باید مدیریت شود ضمن اينكه فناوری روز و آی تی نيز پتانسيل ديگري است كه مي تواند در صادرات خدمات بسيار تاثيرگذار باشد.

رئیس اتاق تعاون استان یزد نیز در این نشست اظهار داشت: در سال 84 شهرک نساجی توسط بافندگان کارگاه های نساجی مزاحم شهری درخواست شد و در سال 87 کمیسیون ماده 32 مجوز واگذاری 50 هکتار زمین به این طرح را داده است.

احمد زاهد پناه افزود: در حال حاضر 137 شرکت تعاونی 25 درصد مقدمات کاررا که زیرسازی و آماده سازی بوده انجام دادند و یک میلیارد تومان نیز تاکنون هزینه کردند اما متاسفانه طرح متوقف شده است.

265 كارگاه كوچك نساجي در انتظار راه اندازي شهرك تخصصي

وی گفت: با توجه به اینکه 265 کارگاه کوچک نساجی در مریم آباد و 200 کارگاه در اکرم آباد و محله فهادان و... است باید برای راه اندازی مجدد این طرح اقدامات لازم صورت گیرد.

مديركل صنعت، معدن و تجارت استان یزد نیز در این نشست با اشاره به رتبه هفتم استان يزد در زمينه صادرات عنوان كرد: متاسفانه بخش قابل توجهي از صادرات يزد با واسطه انجام مي شود و در واقع پيله وري صورت مي گيرد كه براي رفع اين مشكل بايد هرچه سريعتر مشكل صادرات در استان يزد ساماندهي و در اين زمينه برندسازي صورت گيرد.

محمدمهدي زارع در مورد شهرک نساجی یزد نیز گفت: 300 خانوار به واسطه تولید در واحدهای کوچک در حال ورشکستگی هستند و اغلب آنها نيز معلول، سالمند و نیازمند هستند و اگر در آینده ای نزدیک به آنها كمك نشده و شهرك نساجي داير نشود، برخی از آنها در حالي كه زماني توليدكننده بودند، مستمری بگیر کمیته امداد خواهند شد


منبع خبر: مهر
تعداد مطالعه 868 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
واگذاری ۱۸۷ شهرک صنعتی به بخش خصوصی
اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم
دیدار انجمن استخراج و فرآوری سنگهای تزئینی استان یزد و کرمان
دستگاههاي استان در حمايت از توليد كنندگان عزم جدي داشته باشند
دسترسی به اطلاعات زیست محیطی از طریق سایت اداره کل حفاظت محیط زیست
شیوه پرداخت تسهیلات صادراتی بسته رونق/کاهش ۶درصدی سود وام صادراتی
در استان یزد مشکلات زیست‌محیطی ناشی از صنایع وجود دارد
آشنایی با قانون و مقررات مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
کلینیک بررسی مشکلات واحد های مشکل دار ایجاد می شود
پاسخ موضوعات مالیاتی مطرح شده در جریان سفر ریاست جمهوری به استان یزد
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <