عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


اهداف، الزامات و راهکارهای اقتصادمقاومتی در حوزه تولید و تجارت
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1393/3/25

معاون برنامه ریزی وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه برای عملیاتی سازی اقتصاد مقاومتی در حوزه تولید و تجارت 145 برنامه را تدوین کرده ایم، گفت: این برنامه ها در 5 فصل ارائه شد بدین ترتیب فصل اول به تبیین وضع موجود، فصل دوم اهداف کیفی، کمی و الزامات، فصل سوم راهکارها وبرنامه های اجرایی ، فصل چهارم تقسیم کاربرنامه اجرایی و فصل پنجم زمانبندی اجرای برنامه ها اختصاص یافت.

 

حسین ابویی مهریزی افزود: پس از ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی بنابر دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت ستادی تشکیل شد تا برنامه عملیاتی وزارتخانه ارائه شود و بر این اساس طی سیاست شماره یک یازده برنامه را  تدوین کردیم  و با سیاست شماره 2 حدود 14 برنامه و در کل 145 برنامه ارائه شد.
 
وی اضافه کرد : این 145 برنامه باید طی فرمتی که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور ابلاغ کرده اند در چند فصل ارائه بشود. ابویی ادامه داد: این برنامه ها در 5 فصل ارائه شد بدین ترتیب فصل اول به تبیین وضع موجود،  فصل دوم اهداف کیفی، کمی و الزامات، فصل سوم راهکارها وبرنامه های اجرایی ، فصل چهارم تقسیم کاربرنامه اجرایی و فصل پنجم زمانبندی اجرای برنامه ها اختصاص یافت.

معاون برنامه ریزی وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح دو بخش مهم اهداف کمی و راهکارها و برنامه های اجرایی گفت: در اهداف کیفی بهبود فضای کسب و کار، افزایش توان رقابتی صنعتی کشور، افزایش سهم ارزش افزوده صنعت و معدن و تجارت از تولید ناخالص ملی، افزایش سهم صادرات صنعتی از صادرات غیرنفتی، افزایش سهم تولیدات با فناوری متوسط و بالا در ارزش افزوده صادرات صنعتی کشور مطرح می شود.

ابویی ادامه داد: همچنین افزایش سهم بخش خصوصی در فعالیتهای بخش صنعت و معدن و تجارت ، ارتقای شاخصهای زیست محیطی در راستای توسعه پایدار، رفع موانع الحاق به سازمان تجارت جهانی و بهره برداری از ظرفیت آنها ، ساماندهی اثر بخش تولید و انتشاراطلاعات و آمار و شفاف سازی فرآیندها و کاهش رفع تبعیض در تخصیص تسهیلات و امکانات و حذف انحصارات از دیگر اهدافی هستند که در بخش اهداف کیفی اقتصاد مقاومتی بخش تولید و تجارت به آن پرداخته شده است.

به گفته وی زدودن موانع و مقررات فعالیتهای اقتصادی و تولید صادراتی، ارتقای بازدهی اقتصادی بخش صنعت و معدن نسبت به بخش غیر مولد از طریق ارتقای بهره وری ، بهبود زیرساختهای تجاری ، شفاف سازی کلیه فعالیتهای اقتصادی بخش و صنعت و معدن ، و تجارت  ازدیگر اهداف کیفی تعریف شده بخش صنعت و معدن و تجارت برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبری در این بخش هستند.

ابویی افزود: ایجاد فضای تعامل و همکاری برد- برد با کلیه کشورها از طریق متنوع سازی صادرات غیر نفتی ، مدیریت واردت و نیز کاهش قیمت تمام شده اهدافی هیتن که به گفته معاون برنامه ریزی وزارت صنعت ، معدن و تجارت در راستای اقتصاد مقاومتی تولید و تجارت تعریف شده اند.


منبع خبر: خبرگزاری مهر
تعداد مطالعه 789 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
تخصیص ارز مبادله‌ای فقط به کالاهای اساسی و مواد اولیه
آغاز توزیع ارز مبادلاتی تولید از هفته جاری/ اعلام گزارش جدید ارزی بانک مرکزی
مبارزه با قاچاق باید لباس اجرایی به تن کند/ضرورت بازطراحی نظام حمایت از بنگاه‌ها
امیدواری صنعت به بسته خروج از رکود
بخشنامه نحوه بخشودگی مالیاتی ابلاغ شد
سرمایه گذاری مردمی در بخش صنعت، شتاب بخش توسعه صنعتی است
صنعت پویا با رفع مشکلات اساسی
رتبه ۱۲۳ ایران در داشتن مقررات زائد دنیا/ نظر بخش خصوصی در لایحه حمایت از تولید اعمال می‌شود
شرایط رکودی کشور سدی در برابر اشتغال
استان يزد مي تواند پايلوت خوبي در امر توليد انرژي خورشيدي در كشور باشد
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <