عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


بررسی دلایل جا ماندن صادرات از واردات
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1396/11/14

رئیس کنفدراسیون صادرات معتقد است که افزایش واردات در ۹ ماهه امسال به تولیدات با کیفیت کمک کرده است. اما در همین بازه زمانی صادرات حدود سه درصد افت داشته است که مهمترین دلایل آن عدم حمایت‌ها و عدم تخصیص مشوق‌های صادراتی صادرکنندگان بوده است.

آمارها از وضعیت تجارت خارجی ایران در ۹ماهه سال جاری نشان می‌دهد که صادرات با افت و واردات با رشد همراه بوده است. کارشناسان دلایل مختلفی را برای این اتفاق مطرح می‌کنند؛ برخی نسبت به افزایش واردات احساس نگرانی می‌کنند و برخی هم معتقدند افزایش واردات لزوما بر اقتصاد تاثیر منفی ندارد.

در این زمینه رئیس کنفدراسیون صادرات تاکید دارد که افزایش واردات تاثیر مثبتی به دنبال داشته و به تولیدات با کیفیت کمک کرده است، اما از آنچه باید نگران بود، کاهش صادرات است

محمد لاهوتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ۹ماهه امسال ۲.۸درصد افت صادرات داشته ایم، ولی در واردات ۱۸.۵درصد رشد کردیم. رشد واردات‌مان نیز به دلیل رونق گرفتن بخش صنعت بوده است، چراکه ۸۵درصد کالاهای وارداتی‌مان کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای است

رئیس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه رشد واردات اتفاق مثبتی بوده است، ادامه داد: دلیل این رشد به رونق گرفتن صنعت و تولید و همچنین به وارد کردن کالاهای با کیفیت ارتباط دارد، چرا که در زمان تحریم‌ها بیشتر واردات‌مان از پنج کشور بود و بیشتر کالاها از چین و هند وارد می‌شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی افزود: با توجه به اینکه در سبد وارداتی‌مان در میان پنج کشور اول، کره جنوبی و آلمان قرار دارند، بنابراین واردات با کیفیت از این کشورها باعث افزایش واردات هم شده است و در واقع این افزایش به نوعی مطلوب است، چرا که کیفیت کالاها رشد کرده است و در مقابل تولیدات با کیفیت و همچنین صادرات بهتر هم داشته ایم.

لاهوتی ادامه داد: بنابراین رشد واردات اشکال نیست، چراکه ما سهم خارجی‌مان در تجارت جهانی نسبت به حجم اقتصادی مان بسیار کم است و باید بین سه تا چهار برابر رشد کنیم. تجارت، جاده دو طرفه است و ما در بخش واردات رشد داشته‌ایم و این اشکال نیست، اشکال این است که چرا در بخش صادرات رشد نداشته‌ایم.

هزینه بالا، جلوی افزایش صادرات را گرفته است

رئیس کنفدراسیون صادرات گفت: موضوعی که همه به آن واقف هستند این است که قیمت تمام شده کالاهای ایرانی اجازه رشد را از صادرات گرفته است که دلایل عمده‌ای دارد؛ مسائل مربوط به حمل و نقل، نرخ تسهیلات گران قیمت و مسئله نرخ ارز از جمله این دلایل است

وی درباره وضعیت مطلوب نرخ ارز برای صادرکنندگان اظهار کرد: صادرکنندگان معتقدند که نرخ ارز باید متناسب با تورم افزایش پیدا کند و افزایش هیجانی نرخ ارز به نفع صادرکنندگان نیست. امسال در هدف‌گذاری‌ها ۲۱درصد رشد برای صادرات در نظر گرفته شده اما در ۹ماهه حدود سه درصد رشدمان کمتر بوده است که این به دلیل عدم حمایت‌ها و ناتوانی در پرداخت مشوق‌های صادراتی بوده است.

لاهوتی خاطرنشان کرد: سال گذشته کمتر از ۱۲درصد از میزان بودجه‌ای که قرار بود در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد، محقق شد و امسال هم هیچ مبلغی اختصاص پیدا نکرده است.


تعداد مطالعه 84 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
بخشنامه جدید اصناف برای کنترل قیمت‎های شب عید؛ فروش فوق‎العاده در راه است
نصف قاچاق کشور متعلق به این ۴ کالا است+سند
پیش‌بینی ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی در بودجه سال ۹۷
پیشنهاد تمدید مهلت بازپرداخت وام واحدهای تولیدی
برگزاری نشست مشترک خانه صمت یزد با صدا و سیما برای ساخت وله معرفی کارخانه های استان یزد
ارز مسافرتی ۵۴۰۰ تومانی/ فقط یورو پرداخت می شود
دو اقدام ویژه گمرک برای حمایت از واحدهای تولیدی
کالاهای غیرضروری از لیست ثبت‌سفارش واردات خارج شود
بانک مرکزی: اسامی خریداران ارز را به سازمان مالیاتی دادیم
تورم تولیدکننده به مرز ۱۰ درصد رسید
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <