عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


پیشنهاد مشروط کاهش سود تسهیلات صنعتی
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1396/11/11

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک پیشنهاد کاهش دو درصدی سود تسهیلات بانکی را برای واحدهای صنعتی که از ضمانت‌نامه‌های اعتباری برخوردار هستند به نظام بانکی ارائه کرد.

محمدحسین مقیسه درباره این‌که بسیاری از تولیدکنندگان نسبت به بالا بودن میزان سود تسهیلات بانکی پرداخت شده به این بخش معترض هستند و اعتقاد دارند با توجه به دپوی ۲۰درصدی تسهیلات پرداخت شده نزد بانک‌های عامل، میزان سود تسهیلات از ۱۸به ۲۴درصد افزایش می‌یابد، اظهار کرد: سود بانکی مقوله بسیار پیچیده‌ای است که شاید اظهارنظر کردن یکباره در این خصوص مبنی بر کاهش یا افزایش آن جزو متغییرهایی به شمار آید که تمامی شاخص‌های اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

وی افزود: ممکن است این اقدام موجب شود اگر در جایی هم تعادلی وجود داشته باشد با افزایش یا کاهش میزان سود بانکی دستخوش تغییر شود؛ بنابراین اظهارنظر در خصوص این‌که سود بانکی باید کاهش یابد اظهارنظری سطحی است.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در ادامه با بیان این‌که صندوق مربوطه اصرار دارد که حداقل تسهیلات بانکی برای واحدهای صنعتی ۱۸درصد باشد و بیش از این افزایش نیابد، گفت: موضوع مورد بحث در جلساتی که با مسئولان نظام بانکی نیز مطرح شد و از آن‌ها درخواست کردیم حداقل برای واحدهایی که به صندوق ارجاع داده می‌شوند با توجه به ابزارهای موجود میزان سود تسهیلات همان ۱۸درصدی که توسط شورای پول و اعتبار لحاظ شده باقی بماند.

مقیسه با اشاره به اینکه پیشنهاد منطقی اقتصادی و معقولانه در راستای کاهش سود تسهیلات بانکی برای واحدهای صنعتی وجود دارد،‌ بیان کرد: همانند سایر نقاط دنیا زمانی که تسهیلاتی پرداخت می‌شود و تضامینی گرفته می‌شود، با توجه به اینکه تضامین اخذ شده کم ‌ریسک است نظام بانکی ما باید اجازه داشته باشد درصدی نرخ تسهیلات را کاهش دهد که این مساله در همه جای دنیا رایج است و منطق قوی‌ دارد.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک ادامه داد: طبیعتا بانک‌ها در بهترین حالت زمانی که می‌خواهند تسهیلاتی را پرداخت کنند اگر یک ملک را در بهترین نقطه هم در اختیار داشته باشند فرآیند زمانی تا حدود دو سال طول می‌کشد که بتوانند به مبلغ نقدی آن دست یابند، اما زمانی که ضمانت‌نامه‌ صندوق‌ها را در اختیار خواهند گرفت، براساس متن ضمانت‌نامه‌ها حداکثر تا ۴۵روز صندوق‌ها مجاز هستند با مشتریان و بانک تعامل داشته باشند و ظرف این ۴۵روز پول را به نظام بانکی پرداخت کنند، بنابراین کاملا برای نظام بانکی توجیه پذیر است که در مقابل وثیقه‌ای همچون ضمانت‌نامه صندوق‌ها که وثایق کم‌ریسکی هستند و قدرت نقدشوندگی بالایی دارند نرخ سود تسهیلات را حداقل تا دو درصد کاهش دهد.

مقیسه افزود: به طور حتم پیشنهاد مربوطه، مسئله‌ای منطقی است که می‌تواند برای متقاضیان دریافت تسهیلات بانکی در بخش تولید مشوق باشد. ما پیشنهاد کاهش سود تسهیلات بانکی برای واحدهایی که از ضمانت نامه‌های اعتباری صندوق ضمانت سرمایه‌ گذاری صنایع کوچک برخوردار هستند را ارائه می‌کنیم و باید تاکید کنیم که این پیشنهاد مشروط است.

 

وی با تاکید بر اینکه باید به بانک‌ها مجوز لازم داده شده و یا حتی آنها را مکلف کنند که سود تسهیلات بانکی برای واحدهایی که از ضمانت‌نامه‌های اعتباری سرمایه‌گذاری صنایع کوچک برخوردار هستند را تا دو درصد کاهش دهند، اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که نرخ سود تسهیلات برای واحدهای صنعتی به ۱۶درصد کاهش یابد این مساله هم به نفع بانک‌ها، واحدهای صنعتی، اشتغال و تولید است که همه می‌توانند از آن سود ببرند


منبع خبر: ایسنا
تعداد مطالعه 127 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
بسیاری از واحدهای تولیدی با نصف ظرفیت کار می‌کنند
فراخوان بیست و دومین دوره انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی
تحلیل روز: تاثیر حذف دلار از ثبت سفارش بر تولید و صادرات
دستور احیای دوایر ارزش کالا در گمرک
لیست مطالبات تولیدکنندگان از دولت
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز
اعزام کارشناس به واحدهای تولیدی برای بهبود وضعیت تولید
وزیر صنعت اعلام کرد: مالیات بر ارزش افزوده مانع جدی تولیدکنندگان
۳ اقدام جدید بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار
استقبال قائم مقام وزیر علوم ازپیشنهاد رئیس خانه صمت یزد: همکاری صنعت و دانشگاه وارد فاز جدید می شود
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <