عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


انتقاد نائب رئیس اتاق بازرگانی:کشورها برنامه ۱۰۰ ساله می‌ریزند؛ ما در چشم‌انداز۲۰ ساله مانده‌ایم
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1396/11/11

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در کشورهای پیشرو برای ۵۰ سال و حتی ۱۰۰ سال آینده، چشم‌انداز طراحی می‌شود اما در ایران، بخش قابل‌توجهی از برنامه‌های چشم‌انداز ۲۰ ساله هنوز محقق نشده است.

پدرام سلطانی در اولین سمینار آموزشی بین‌المللی مدیریت پروژه در صنعت حفاظت الکترونیک بر اهمیت پروژه محوری در روند اجرای برنامه‌ها و اهداف کشور تأکید کرد و با بیان این نکته که در ایران فرهنگ آینده‌نگری نهادینه نشده است، خواستار تغییر این پارادایم در سطح جامعه شد.

نایب‌رئیس اتاق ایران با اشاره به این مطلب که آموزش، بخش ناگسستنی از زندگی انسان است، گفت: هر انسانی برای طی مسیر بالندگی، حل چالش‌های پیش روی خود و مصون ماندن از مشکلات باید، آموزش را جدی بگیرد.

وی یکی از چالش‌های امروز کشور را نبود فرهنگ آینده‌نگری در ایران دانست و تشریح کرد: در جامعه ایران، نگاه‌ها کوتاه‌مدت بوده و آینده‌نگری لازم وجود ندارد. این یک آفت و آسیب جدی است، به طور حتم رهایی از این موضوع یک نیاز مبرم بوده و باید جدی گرفته شود.

سلطانی با انتقاد از روند تحقق آنچه در چشم‌انداز 20 ساله تعریف شده است، گفت: در کشورهای پیشرو برای 50 سال و حتی 100 سال آینده، چشم‌انداز طراحی می‌شود اما در ایران، بخش قابل‌توجهی از برنامه‌های چشم‌انداز 20 ساله محقق نشده و حتی در بعضی از حوزه‌ها پست رفت نیز داشته‌ایم.

نایب‌رئیس اتاق ایران آشنایی با مفهوم پروژه را یک ضرورت در مدیریت کشور برشمرد و ادامه داد: تنظیم حرکت‌ها برای رسیدن به اهداف بر اساس گام‌های کوتاه، بیانگر مفهوم پروژه است. در این بین شناخت مفهوم مدیریت و تربیت مدیرهای حرفه‌ای بسیار اهمیت دارد. فردی که با مدیریت پروژه آشنا باشد، مفهوم ریسک، ارزش زمان، هزینه و کیفیت را بهتر درک می‌کند.

وی بر این باور است انتقاداتی که نسبت به دولت در خصوص کیفیت حکمرانی وجود دارد، ناشی از همین چالش است هرچند خوشبختانه دولت به این نتیجه رسیده است که برای اجرای قانون برنامه ششم توسعه نیازمند تعریف پروژه هستیم که در این زمینه، حدود 150 پروژه تعریف شده است.

سلطانی، معضل دیگری که در این بخش وجود دارد را رویکرد تهدیدمحوری به جای فرصت محوری دانست و تشریح کرد: در کشورهای پیشرو به جای آنکه به گذشته توجه کنند، فرصت‌های آینده مورد توجه قرار می‌گیرد و متأسفانه در ایران به دلیل محوریت تهدیدها، همیشه نگاه به گذشته بوده و فرصت‌های پیش رو از دست می‌رود.

وی در ادامه از بخش خصوصی خواست که پوست بیاندازد و شکافی که بین آنها و همتایانشان در دیگر کشورها وجود دارد را پر کند. نایب‌رئیس اتاق ایران، راه حل این مشکل را توجه به نوآوری و فناوری دانست و ادامه داد: نگاه برای کسب نوآوری و فناوری‌های جدید همیشه به بیرون بوده که رویکرد مناسبی نیست. بنگاه‌ها باید بیاموزند که نوآوری را از درون آغاز کنند. برای این مهم باید نحوه مدیریت صحیح را بیاموزند.

نایب‌رئیس اتاق ایران در ادامه به فعالیت استارتاپها در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه پیش از آنکه سازمان‌ها، آموزه‌های لازم در این حوزه را جابیاندازند، دست به اقدامات هیجانی در این بخش می‌زنند و دچار نوعی چشم و هم‌چشمی شده‌اند. واحدهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات باید نوع رفتارها و برخورد با استارتاپها را اصلاح کنند.

وی افزود: شاید ایران با برخی کشورهای همسایه مشکل داشته باشد اما باید پذیرفت که آنها از نظر نوآوری و حمایت از استارتاپها از ایران جلوتر هستند. با توجه به این میزان از دانش و نیروهای جوانی که در کشور داریم، جایگاهمان در این بخش، شایسته نیست.

سلطانی در ادامه سخنان خود به رشد غیرارگانیک سازمان‌ها اشاره کرد و ادامه داد: سازمان و بنگاه‌های فعال در ایران رشد غیرارگانیک دارند به معنا که از نظر تعداد رشد می‌کنند اما ازنظر اندازه بزرگ نمی‌شوند. رشد ارگانیک با ادغام و تملک ایجاد می‌شود، مانند آنچه در کشورهای پیشرو وجود دارد.

وی معضل جدی بخش خصوصی ایران را کوچک بودن آنها عنوان کرد که این مسئله با رشد ارگانیک امکانپذیر می‌شود.

نایب‌رئیس اتاق ایران جهانی‌شدن بنگاه‌های اقتصادی را رمز موفقیت آنها دانست و تصریح کرد: اگر واحدی نتواند از مرزهای کشور پا را فراتر بگذارد، رشد نخواهد کرد. شاید این کار در حوزه فناوری اطلاعات سخت باشد اما اگر این اتفاق نیفتد به تدریج بازارهای موجود را هم از دست می‌دهد. حضور در بازارهای بین‌المللی موجب می‌شود که با واقعیت رقابت آشنا شویم.

وی تأکید کرد: یادمان باشد که حضور در بازارهای جهانی در حل بحران اشتغال نیز مؤثر خواهد بود.


تعداد مطالعه 89 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
بار افزایش نرخ ارز روی دوش صنایع استان یزد
دبیرکل خانه صنعت: ما تولیدکننده‎ها می‎جنگیم و زندان می رویم ولی به کانادا فرار نمی‎کنیم
یادداشت: عوامل مشکل‌ساز تولید
بخشنامه گمرک برای اعلام وصول و خروج صادرات کالا
مواد اولیه برای تولید است نه تجارت
ارز مسافرتی ۵۴۰۰ تومانی/ فقط یورو پرداخت می شود
راه‌اندازی مرکز بازاریابی کالاهای ایرانی در عراق
شریعتمداری:عمق بخشیدن به ساخت داخل با اجرای طرح «کلید به کلید» اجرایی می شود
پیش فاکتور مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود+سند
بررسی دلایل جا ماندن صادرات از واردات
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <