عناوین خبری
> گروه اخبار > اخبار و اطلاعیه ها > مشروح خبر _PRINTER_FRIENDLY


ایران در پسابرجام عضو مجمع بین‌المللی اوزان شد
نگارنده خبر: خانه صنعت و معدن
تاریخ ثبت:1396/10/23

معاون مرکز اندازه شناسی سازمان ملی استاندارد گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای این سازمان در پسابرجام، عضویت در مجمع بین المللی اوزان و مقیاس هاست.

احمد محمدی افزود: به واسطه عضویت کشور در این مجمع، گواهینامه اندازه شناسی ایران در 100 کشور قابل قبول شد.

وی ادامه داد: در پسابرجام دستاوردهای خوبی در حوزه استاندارد نصیب کشور شد و مدیران ارشد سازمان بین المللی اوزان به کشور سفر کردند و تفاهم نامه هایی به امضا رسید که در حوزه همکاری های بین المللی کشور بسیار موثر واقع شد.

به گزارش ایرنا، اداره بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها، یکی از سه سازمانی است که برای نگهداری از سیستم استاندارد بین‌المللی یکاها (دستگاه بین‌المللی استاندارد شده برای سنجش کمیت‌ ها بر حسب یکاها (واحدها) است، این سامانه در سال ۱۹۶۰ایجاد شد) پایه‌ گذاری شده ‌است.

این سازمان(BIPM) در سال ۱۸۷۵و پس از امضای پیمان متر (با عضویت ۱۷کشور صنعتی در سال ۱۸۷۵وظیفه یکسان ‌سازی واحدهای اندازه ‌گیری را برعهده گرفت)، ایجاد شد.

محمدی در ادامه کمبود تجهیزات را از چالش های مهم مرکز اندازه شناسی کشور عنوان کرد و گفت: یکی از آثار سوء تحریم ها علیه کشور بر حوزه اندازه شناسی بود، به نحوی که سالها در خصوص تهیه تجهیزات با مشکل روبه رو بودیم که این مشکل در دوران پسابرجام تا حدی برطرف شد.

معاون مرکز اندازه شناسی سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه با بیان اینکه استانداردهای اندازه گیری در کشور در وضعیت مطلوب قرار دارد، گفت: با توجه به تعداد آزمایشگاه های فعال و نظارت هایی که در این حوزه انجام می گیرد، با چالشی روبه رو نیستیم.

به گفته محمدی هم اکنون حدود یک هزار آزمایشگاه در حوزه استاندارد کشور فعال است که بیشتر این مراکز توسط بخش خصوصی اداره می شود.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع مرکز انداره شناسی کشور خاطرنشان کرد: هر یک از استانها با توجه به نیازی که دارند، می توانند از خدمات این سامانه بهره بگیرند.


منبع خبر: ایرنا
تعداد مطالعه 32 مرتبه بوده است.


عناوين مرتبط
دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در خانه صنعت ، معدن و تجارت برگزار گردید
بیانیه پایانی پانزدهمین جشنواره تولید ملی ـ افتخار ملی
چشم انداز روشن تجارت با آفریقا
ضرورت تکیه بر توانمندی‌های داخلی برای پیشرفت
دبیرکل خانه صنعت: ما تولیدکننده‎ها می‎جنگیم و زندان می رویم ولی به کانادا فرار نمی‎کنیم
بخشودگی جرائم مالیات بنگاههای تولیدی
تسهیلات کم‌بهره دهید تا خون در رگ‌های صنعت جاری شود
اقتصاد بانک‌محور برای واحدهای صنعتی روشی مشکل‌ساز است
دومین جلسه ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در یزد برگزار شد
تحریم ها مانع بهره گیری از ظرفیت های صنعت
  نظر بدهید:
* نام:  
* ایمیل:  
* متن:
محدودیت تایپ: حرف
* کد امنیتی:   <